Příkrmy přirozeně

By admin|Duben 26, 2017|Články|

Photo credit: © Jason Nichols/WGBH Educational Foundation

Photo credit: © Jason Nichols/WGBH Educational Foundation

„Ty se mají….“ pomyslela jsem si, když jsem v zoo pozorovala se synem opice. Opičí mámy se spolu vyhřívaly na sluníčku a jedly listy. Malé opičky cucaly mléko a sem tam si také sebraly kousek listu, který prozkoumávaly. Ty mámy prostě neřešily vůbec nic. Odborná doporučení, množstevní tabulky příkrmu i denní rozpis jídel a mléka měly u zadnice. Přitom samy nebyly obézní, ani netrpěly výčitkami vůči svojí postavě. Nevypadaly ani vůči svým dětem, že by se snažily do nich natlačit těch listů víc, ani že by chtěly omezovat kojení. Možná věděly, že každá opička jednou z mámy sleze a až bude mít dost práce s poznáváním světa, nebude ji přirozeně na mléko zbývat čas. Chápaly taky, že když je jejich děti často při jídle uvidí, budou se chtít opičit. Mláďata sama jíst začnou, až přijde ten správný čas a dobrovolně hlady neumřou, pokud mají jídlo na dosah.

PROČ TO NEJDE TAK JEDNODUŠE I U NAŠICH DĚTÍ?

Protože lidská máma narozdíl od té opičí mnohdy nemá na společné jídlo a dětské prozkoumávání čas. A i kdyby ho měla, řídí se často příkrmovými tabulkami, které byly psané před půl stoletím, kdy ženy obvykle chodily do práce po porodu velmi brzy a dítě odevzdaly do některého kojeneckého ústavu. Děti se tak musely rychle odstavit a našiškovat svíčkovou se šesti, aby bez mléka déle vydržely.

Dětské prozkoumávání jídla bývá i dnes vnímáno spíš jen jako zdržování nebo bordelaření. Dítě totiž narozdíl od malé opičky mívá na sobě oblečení, které je nutné prát, místo lesa se stravuje obvykle v kuchyni, která se musí uklidit a místo do ruky je lidská máma zvyklá podávat jídlo lžicí z talíře, čímž se celá situace pro dítě i mámu poněkud komplikuje. Mnohdy taky dítěti chybí vzor, protože se maminka stravuje, až když jde dítě spát a při jídle ji tak většinou nevidí. Také mnoho jídel, které běžně jí lidská máma nejsou vhodné pro malé dítě…

BLW jako řešení

Rodiče praktikující BLW metodu respektují přirozený vývoj dítěte a přechod od mléka k jídlu nechávají na jeho

tempu, ať je kojené nebo na umělém mléce. Podle BLW se mohou děti krmit samy rukama. Mají na výběr několik druhů převážně kusovitých jídel a samy rozhodují o tom, kolik snědí a kolik mléka vypijí.

Poznala jsem několik dětí, které do roka stolovaly se svými rodiči a snědly jen tolik, kolik samy chtěly a mohly si přitom jídla samy osahat. Zajímavé bylo, že v různém věku byly každé s příkrmy jinak daleko. Některé byly více závislé na mléce a jiné zase víc jedly. Nicméně později už bylo vidět, že tento styl přikrmování je nejen osvobozující, ale i se vyplácí. Zatímco jiné děti mnohdy měly s sebou na výlety skleničky s mixovaným příkrmem, tyto si běžně uměly s chutí samy v lese natrhat borůvky nebo si v restauraci ulovit nějaké jídlo z talíře dospělých. Tyto děti bavilo ochutnávat různé chutě, což by nemohly pokud by jedly jen rozmixovanou jednolitou kaši, kde všechny chutě splývají v jednu. Také měly obecně tyto děti k jídlu lepší vztah.

Od samého začátku jen jídla do ruky?

Metoda BLW doporučuje výhradně jídla do ruky a krmení bez pomoci rodičů. Když jsem ale kdysi pozorovala příkrmy gorilek i přirozené chování svého dítěte, nemohla mi uniknout ještě jedna mezifáze. Tou bylo nejprve zaujaté pozorování dospělého při žvýkání a pak snaha sebrat si rozžvýkaný kousek přímo z jeho pusy. A tak jsem mimo celých kusů jídel do ruky ze začátku nabízela i jídlo pomačkané vidličkou. Myslím, že přirozené je tak nejen kusovité jídlo, ale i to rozmělněné krmené s pomocí rodiče, který dítě dobře vnímá. Cest pro respektující příkrmy je zkrátka více a není to jen ta BLW.

Ale vždycky platí, že na co přijde dítě z vlastní iniciativy, to je hlubší poznatek, než k čemu je dotlačeno rodiči. A to platí nejen v příkrmech 🙂

Na příště pro Vás připravuji článek na téma respektujícího přístupu v příkrmech u nekojených dětí s příběhy několika maminek s dětmi na UM. Článek bude zveřejněn v úterý 2.5.2017.

Přikládám vývoj příkrmů našeho syna Kuby:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

6m – pozorovací fáze, baví ho dívat se, jak ostatní jedí, chce se účastnit stolování, ale víc než dvě sousta nechce. Krmení v šátku.

Kuba s bábou

9 m – jablíčko na svačinu s bábou. Krmení lžičkou už odmítá, chce se krmit sám a ochutnávat, co vidí jíst ostatní.

Kubiček

11 m prozkoumává nové chutě  sám na vlastní pěst. I nadále mu pořád víc chutná při společném stolování.

Share this Post: