Proč pití do kelímku a ne kojenecké lahve?

By admin|Listopad 30, 2017|Články|

Tvar savičky i způsob pití z kojenecké lahve zkrátka napodobuje kojení. Pokud kojení není možné, malý savec rád uspokojí svou potřebu cucat prostřednictvím lahve. Pokud si dítě potřebuje doplnit jiné tekutiny než mléko, je vhodnější pro seznámení s pitím otevřený malý kelímek nebo sklenička (obvykle po zahájení příkrmů cca 6.měsíc nebo později).

Ale můžete si samozřejmě přečíst všelijaká odborná doporučení a vědecké studie a myslet si své. Nejlepší je zkrátka stejně osobní zkušenost. Podělím se tedy aspoň o tu moji.

Dudlík, flaška s mlékem a kočárek pro mě býval tradiční znak mateřství. Ovšem když se mi místo dítěte narodil neodložitelný uplakaný Vopičák, který mi dudlík zbojkotoval a kočárek důrazně odmítal, přizpůsobila jsem se a jako správná biomatka dítě zavázala do hadru a pod bundou mu pusu ucpala prsem. Po 6. měsíci dostával občas čaj do kojenecké lahve, kterou do té doby moc neznal. Bohužel se mu cucání z lahve natolik zalíbilo, že za něj dobrovolně vyměnil kojení na celé tři dny. A tak jsem na 7. měsíci vyhledala s mým do té doby neodložitelným prsofilem laktační poradkyní s prosbou o radu. Takový nenásilný flaškoodstav by kdekterá žena uvítala, ale mě se nelíbilo, že jsem byla ze dne na den vyměněna za flašku…

Náš Kuba při pití z kelímku Babycup

Takže jsme na doporučení zrušili láhev, pití podávali v otevřené malé skleničce a po několikahodinovém bojkotu jsme se vrátili do starých kolejí. Překvapilo mě, že už na 7. měsících se syn s pomocí zvládal z otevřené skleničky dobře napít. Později jsme objevili kelímky Babycup, z kterých se kolem 1. roka postupně naučil pít sám. Z kelímku pro malou pusinku brzy zvládal přejít i na obyčejné skleničky a hrnky a vlastně jsme žádné učící netekoucí hrnečky ani kojenecké lahve později nevyužili.

Mě už to do sebe zapadá. Když čtu, že dlouhodobé pití z lahve není přirozeně vhodné pro vývoj zubů i to že může pokazit kojení. A taky když slyším o nenásilném odstavení z kojení na láhev, chápu, že je to možné. Kojenecká láhev je zkrátka náhražka za kojení a při postupném odstavování  (od MM , ale i UM) je možné nechat dítě pít z otevřeného hrníčku. Oni to děti opravdu zvládají rychle a není potřeba je nechávat cucat všechny tekutiny z lahve. Navíc je baví nás napodobovat a pít stejně jako my dospělí 🙂

Kuba při 1. narozeninách trénuje pití z kelímku

Share this Post: